top of page
 • תמונת הסופר/תYosi Levi

הדרכה על יצירת ססמאות חזקות וכלים לשמירתם

עודכן: 11 באוק׳ 2023

יש היום כל כך הרבה אפליקציות ותוכנות שונות שדורשות מאיתנו לייצר סיסמאות ולזכור אותן. הרבה פעמים אנחנו כבר לא זוכרים איזו סיסמא שייכת לאיזו תוכנה, דבר שמונע מאיתנו שימוש באותה פלטפורמה. מעבר לזה, פרוצדורה מורכבת שכזו הרבה פעמים יכולה להשפיע על החלטתנו על שימוש עתידי באפליקציה או תוכנה מסויימת ואז הדבר הבא שקורה הוא שפתאום כל הסיסמאות שלנו נראות אותו דבר או שכל הסיסמאות הופכות לפשוטות יותר, משהו כמו... 1111, ABCDEFG, 1234567 ועוד צירופים של מספרים ואותיות גנריים, נראה לכם מוכר?!

לכן הכנו עבורכם את המדריך שיעזור לכם להרכיב סיסמאות בטוחות יותר ויעזור לכם גם לזכור אותן.

שיטות ליצירת ססמאות מורכבות


סיסמאות פשוטות הינן פריצות יותר, והופכות את המידע שלכם לנגיש יותר ברחבי האינטרנט. כדי שתוכלו לבטח את המידע והפרטים שלכם ברשת הכנו עבורכם 3 שיטות שיוכלו לעזור לכם לזכור ו לייצר סיסמאות:


1)הצפנה-

הצפנה הינה שיטה טובה משום שכל אחד יכול להצפין לפי הרכבה וצימוד של אותיות ומספרים בצורה שנוחה וזכירה ביותר עבורו, לדוגמא: 1=!, 2=$, 3=e וכו... ואז בצורה הזו תוכלו להרכיב משפטים שלמים, את שמכם או אפילו את שמכם בצירוף של תאריך הלידה שלכם לפי שיטת ההצפנה שבניתם ואז כל שתצטרכו לעשות הוא לזכור את שיטת ההצפנה שאותו תרשמו במקום שתזכרו שהוא שם.


2)קיצור-

על ידי שיטה זו תוכלו לקחת משפטים שלמים שמכילים שמות, אותיות ומספרים ולהכניס אותם למשפט מקוצר אחד כך שלדוגמא, אם נקח את המשפט: "My name is Yosi and I'm 32 from Tel Aviv" אז הסיסמא יכולה להראות כך: MniYaI3fT

כך שבסיסמא הזו יש גם הרכבה של אותיות גדולות וקטנות וגם שילוב של מספרים מה שגורם לסיסמא להיות חזקה יותר.


3)עירבוב-

שיטה זו מורכבת יותר אך בטוחה יחסית. על ידי שיטה זו ניתן לערבב בין תאריכים ושמות שאתם משתמשים באופן די תדיר, כמו השם של בן הזוג בצירוף של מספר הטלפון שלו או שימוש בשמם של הילדים בצירוף של תאריך הלידה או תעודת זהות שלהם, כמו לדוגמא: Mo234534250she או M234o534s250he, שיטה זו יוצרת סיסמאות חזקות וארוכות אך החיסרון שלה הוא דווקא המורכבות, לא פשוט כל כך לזכור אותן.
שמירת ססמאות ע"י הדפדפן


אם נרצה להשתמש בססמאות שונות וחזקות עבור כל השירותים שדורשים ססמאות, זה יהיה כמעט בלתי אפשרי לזכור את כל הססמאות שהגדרנו. לכן, יש שיטות ותוכנות שניתן לתת להם לעשות את עבודת הזכרון עבורנו. בחלק זה נסקור חלק מהשיטות.

 1. שמירה וניהול ססמאות ע"י דפדפן הכרום שלנו -

ניתן לשמור בדפדפן Chrome סיסמאות בשביל אתרים שונים. כדי להשתמש בסיסמאות במכשירים שונים, מפעילים את הסנכרון ב-Chrome.

כשמזינים סיסמה חדשה באתר, Chrome שואל אם לשמור אותה. כדי לאשר צריך ללחוץ על שמירה.

 • כדי לראות את הסיסמה שתישמר, לוחצים על סמל התצוגה המקדימה .

 • אם יש בדף כמה סיסמאות, לוחצים על החץ הפונה כלפי מטה . בוחרים את הסיסמה שרוצים לשמור.

 • אם שם המשתמש ריק או שגוי, לוחצים על תיבת הטקסט ליד "שם משתמש". לאחר מכן מזינים את שם המשתמש שרוצים לשמור.

 • אם רוצים לשמור סיסמה אחרת, לוחצים על תיבת הטקסט שליד "סיסמה". מזינים את הסיסמה שרוצים לשמור.

כניסה באמצעות סיסמה שמורה אם שמרתם בעבר את הסיסמה לאתר מסוים, תוכלו להיכנס בעזרת Chrome.

 1. עוברים במחשב אל אתר שנכנסתם אליו בעבר.

 2. עוברים אל דף הכניסה של האתר.

  • אם שמרתם בשביל האתר שם משתמש אחד וסיסמה אחת: Chrome ימלא את דף הכניסה באופן אוטומטי.

  • אם שמרתם מספר שמות משתמשים וסיסמאות: לוחצים על השדה של שם המשתמש ובוחרים את פרטי הכניסה שבהם אתם רוצים להשתמש.

הצגה, מחיקה או ייצוא של סיסמאות שנשמרו

 1. פותחים את Chrome במחשב.

 2. בפינה השמאלית העליונה לוחצים על סמל הפרופיל ולאחר מכן על סמל הסיסמאות .

 3. מציגים, מוחקים או מייצאים סיסמה:

  • הצגה: משמאל לאתר לוחצים על סמל הצגת הסיסמה . אם אתם נועלים את המחשב באמצעות סיסמה, תתבקשו להזין את הסיסמה לביטול נעילת המחשב.

  • הסרה: משמאל לאתר לוחצים על סמל האפשרויות הנוספות הסרה.

  • ייצוא: משמאל ל"סיסמאות שמורות", לוחצים על סמל האפשרויות הנוספות ייצוא סיסמאות.


כדי למחוק את כל הסיסמאות השמורות, צריך לנקות את נתוני הגלישה ולבחור באפשרות "סיסמאות". הפעלה או הפסקה של שמירת סיסמאות כברירת מחדל, Chrome מציע לשמור סיסמאות. אפשר תמיד לכבות או להפעיל את האפשרות הזו.

 1. פותחים את Chrome במחשב.

 2. בפינה השמאלית העליונה לוחצים על סמל הפרופיל  ולאחר מכן על סמל הסיסמאות .

 3. מפעילים או מכבים את האפשרות הצעה לשמירת סיסמאות.

בדיקה או שינוי של הסיסמאות  אתם עשויים לקבל התראה מ-Chrome אם אתם משתמשים בשילוב של סיסמה ושם משתמש שנחשף בדליפת נתונים באתר או באפליקציה של צד שלישי. לא בטוח להשתמש בשילובי סיסמאות ושמות משתמש שנחשפו מפני שהם פורסמו באינטרנט.  אנחנו ממליצים לשנות בהקדם האפשרי כל סיסמה שנחשפה. אפשר לבצע את ההוראות ב-Chrome כדי לשנות את הסיסמה באתר שבו השתמשתם בסיסמה הזו, ולבדוק את הסיסמאות השמורות שלכם לכל אתר אחר שבו ייתכן שהסיסמה נשמרה.  מערכת Chrome מוודאת שהסיסמאות ושמות המשתמש שלכם מוגנים כדי שמערכת Google לא תוכל לקרוא אותם. חשוב: כדי לקבל הודעות כאלה, אתם צריכים להיות מחוברים לחשבון ב-Chrome.  כדי להתחיל או להפסיק את קבלת ההודעות האלה: 

 1. פותחים את Chrome במחשב.

 2. בפינה השמאלית העליונה, לוחצים על סמל האפשרויות הנוספות ולאחר מכן על הגדרות.

 3. בקטע "פרטיות ואבטחה", מפעילים או משביתים את האפשרות "הצגת אזהרה אם סיסמאות נחשפות עקב פרצה באבטחת המידע". 


שמירת ססמאות ע"י מנהל ססמאות


מנהל ססמאות הינו תכנה (חינמית או בתשלום) אותה ניתן להוריד למחשב ומטרתה היא לנהל עבורנו את יצירת ושמירת הססמאות. כדי להקים מנהל ססמאות נצטרך לקבוע ססמת מאסטר שבעזרתה נוכל לגשת לכל שאר הססמאות שלנו בלי לזכור אותם.


איך זה עובד?

מנהל הסיסמאות יזכור את שם המשתמש והסיסמה שבהם אנו משתמשים כשאנו נכנסים לראשונה לאתר או שירות חדש. בפעם הבאה שנבקר באתר זה, מנהל הססמאות ישלים את פרטי הכניסה והססמא שלנו באופן אוטומטי בשדות הרלוונטיים. עבור אתרים ושירותים שאינם תומכים במילוי אוטומטי, מנהל הסיסמאות יאפשר לנו להעתיק את הסיסמה כדי שנוכל להדביק לשדה הסיסמה.

מנהל הססמאות מסייע לנו גם לבחור סיסמה חזקה תוך כדי שהוא מוודא שאנו לא משתמשים בססמה הנבחרת בשירותים נוספים. למנהל הססמאות קיימת אפשרות לסנכרון בין מכשירים שונים, כך שתוכל לגשת לסיסמאות ולפרטי ההתחברות שלך - כולל כרטיס אשראי ומידע למשלוח - מכל מקום דרך אפליקציית הניהול.כניסה לחשבונות של שירותים ע"י פרטי הכניסה לחשבון הגוגל או הפייסבוק שלנו


הרבה שירותים מאפשרים לנו להירשם ולהיכנס אליהם ע"י שימוש בפרטי הכניסה של חשבון הגוגל או הפייסבוק שלנו.

כלומר, במקום לבחור שם משתמש וססמא ולבצע תהליך רישום, אנחנו נכנס דרך פרטי המשתמש של אחד מחשבונותינו וכך לשירות החדש יהיה מספיק פרטים כדי לרשום אותנו. בשיטה זו נוכל לחסוך את התהליך המעיק של הקמת משתמשים וזכירת ססמאות מרובות ולהשתמש בחשבון מרכזי של אחד מהשירותים המרכזיים כמו גוגל.
לסיכום:

- הימנעו מסיסמאות גנריות כמו 1111,1234, qwerty וכו...

- החליפו אותיות במספרים או מספרים באותיות והציבו אותן בתור סיסמאות

- שילוב של מספרים ואותיות על ידי קיצור של משפטים

- צירוף של שמות יחד עם מספרים שקשורים אליהם381 צפיות

Comments


bottom of page