top of page

הדרכת הכרת המחשב – צעדים ראשונים

עודכן: 11 באוק׳ 2023

המחשב הוא כלי המעניק לנו פתרונות כמעט בכל תחומי החיים, החל מתקשורת, צריכת תכנים, סדר ארגון ושמירת מידע, עבודה, צריכת שירותים ועוד! המחשבים נכנסו לחיינו לפני כ -30 שנה אבל מאוד קשה לדמיין איך היו נראים חיינו כיום ללא יכולות המחשב והאינטרנט.

בהדרכה זו נעניק כלים בסיסיים בשימוש בסביבת העבודה של המחשב, כולל למידת השפה הבסיסית שתעניק לנו את הכלים להתקדם להדרכות מתקדמות.


נושאי הלימוד בהדרכה -


1. מבנה שולחן העבודה

2. תפריט ה"התחל" / Start

3. מקלדת ועכבר

4. סמן העכבר

5. היכרות עם מבנה החלון והשימושים בו

6. מילון מושגים


 
מבנה שולחן העבודה


ברוב המחשבים הביתיים נמצא תוכנה הנקראית "ווינדוס (חלונות) שהיא התוכנה שבאמצעותה ניתן לעבוד על המחשב.

בעת עליית המחשב המסך הראשי שנחשף אליו הוא "שולחן העבודה" וחשוב שנכיר את מבנהומבנה שולחן העבודה – שורת הבקרה


שורת הבקרה נמצאת בצד ימין או שמאל בתחתית המסך (תלוי בשפה המוגדרת) ומאפשרת לנו מגוון אפשרויות והגדרות שחשוב להכיר.מבנה שולחן העבודה – תפריט ההתחל

תפריט "ההתחל" מרכז עבורכם שלל אפשרויות, החל מ קיצורי דרך לתוכנות קיימות או תוכנות חדשות שהותקנו על גבי המחשב ועד להגדרת מערכת ההפעלה בצורה שתעזור לכם להתאים אותה לשימוש שלכם.

מערכת ההפעלה מנסה לעזור לנו לנהל את כל הקבצים והתוכנות שברשותנו דרך שולחן העבודה, שורת המשימות ותפריט ה"התחל" ובכך להקל על הניווט אל אותם קבצים ואל אותן תיקיות. הנה כמה אייקונים שחשוב שנכיר.סמן העכבר

תמונה קטנה על פני המסך המציינת היכן אתם מצביעים. תנועת העכבר מזיזה את הסמן. הסמן יכול להופיע במספר צורות וביניהן: 

היכרות עם מבנה החלון והשימושים בו


תוכנת הווינדוס (חלונות בעברית) כשמה כן היא עובדת בצורה של "חלונות" הנפתחים בעת שימוש בתוכנות השונות. לכל תוכנה יש את סרגל הכלים שלה אך השפה לעיתים קרובות זהה מה שמאפשר לנו להשתמש בתוכנות רבות במקביל בצורה אינטואיטיבית. בחלק זה נלמד על תפריטי ומבנה התיקיות השונות.


מבנה החלון – סרגל הכלים

סרגל הכלים מורכב מ 4 חלקים: קובץ, בית , שיתוף ותצוגה. נתייחס ל – "בית" ו "תצוגה".


1. תפריט "בית" יפתח לנו את הסרגל המוצג מטה,

איתו נוכל להצמיד את הקובץ הרצוי לגישה מהירה בתפריט ה"התחל", נוכל להעתיק, לגזור ולהדביק קבצים ולהעבירם במידת הצורך אל התיקייה ומחוצה לה ובנוסף נוכל למחוק קבצים ולשנות את שמם.


2. תפריט "תצוגה" - שימוש בכלי זה יעזור לנו לארגן ולסדר את הקבצים בתוך התיקיות שלנו לפי גודל הסמלים

3. סרגל גישה מהירה

סרגל גישה מהירה מטרתו לספק לנו קיצורי דרך למעבר חלק בין ספריות וקבצים שונים.

הוא נמצא בצידו הימני או השמאלי של כל חלון חדש או תיקייה שנפתח (תלוי בשפה בה מוגדרת מערכת ההפעלה).


דרך סרגל זה נוכל לנווט במהירות מהתיקייה שאנחנו נמצאים אל כל מקום אחר שמופיע בסרגל גישה מהירה. בנוסף, סרגל זה עוזר לנו להעביר קבצים שקיימים בתיקייה שאנחנו נמצאים בה כעת אל אזורים אחרים שנמצאים בסרגל גישה מהירה.
4. סרגל "שינוי החלון"

סרגל שינוי חלון מכיל שלושה סמנים שנועדו לסייע לנו להתנהל בתוך מערכת ההפעלה ובתוך החלון עצמו. 

מילון מושגים


אינטרנט - רשת עולמית של מחשבים המחוברים ביניהם לשם שיתוף במידע. יש מחשבים שהם שרתים והם נותנים מידע (על השרתים מאוחסנים האתרים) ויש מחשבים המבקשים מידע (כמו המחשבים האישיים שלנו).האינטרנט ידוע גם בשם WWW ,שהוא קיצור של Web Wide World.

אתר אינטרנט - אוסף של דפי אינטרנט הנמצאים באותה כתובת. בכל דף מופיע תוכן שונה ומגוון (טקסט, תמונות, סרטי וידאו וקובצי קול).


גלילה - הזזה של תוכן על גבי המסך – בדרך כלל למטה/מעלה אבל אפשר גם ימינה/שמאלה – כדי שמידע חדש יופיע והמידע הקודם ייעלם (לא יימחק.(


גלישה -הפעלת קישורים בדף אינטרנט ָ ומעבר לדף אחר נקראים גלישה, בדומה לגולשי גלים העוברים מגל לגל. עיון במידע (טקסט, תמונות, קובצי מוזיקה, סרטי וידאו, אנימציות) המוצג בחלון הדפדפן ולחיצה על קישורים המעבירים אתכם לדפים אחרים ולאתרים אחרים.


דואר אלקטרוני – הודעה אלקטרונית המועברת ממחשב למחשב באמצעות האינטרנט. ההודעה נשלחת בצורת טקסט ואפשר לצרף אליה קבצים מסוגים שונים: מסמכים, מצגות, תמונות, קובצי מוזיקה או סרטוני וידאו.


דף הבית - הדף הראשון המוצג כשמפעילים את הדפדפן או הדף הראשון המוצג באתר. מדף הבית של אתר אפשר לגלוש לכל שאר הדפים שבאותו אתר.


דפדפן - תוכנה, דוגמת Internet Explorer ,המשמשת לעיון במידע הנמצא באתרי אינטרנט.


היסטוריה - רשימת האתרים בהם ביקרת לאחרונה.


חומרה – רכיבי המחשב הפיזיים לדוג' – מסך, רמקול, קופסת המחשב, עכבר, מדפסת.


חלון - אזור תחום במסגרת על מסך המחשב שבו פועלות מגוון תכניות, החל מדפדפן, תוכנות אופיס, ותיקיות.


כתובת אתר - כתובת של אתר באינטרנט. בדרך כלל כתובת של אתר מתחילה ב-www . כתובתו של אתר ישראלי בדרך כלל מסתיימת ב- co.il.


מנוע חיפוש - תוכנה הסורקת את האינטרנט ומקטלגת אתרים. כשאתם עורכים חיפוש באחד מאתרי החיפוש[ לדוג' Google , מנוע החיפוש יציג בפניכם את תוצאות החיפוש.


סמל - תמונה קטנה המייצגת פקודה (אז היא גם נקראת לחצן, כמו לחצן הדפסה, לחצן הקודם), קובץ או תכנית . כשלוחצים על הסמל –


• אם הסמל הוא לחצן (פקודה) – הפקודה תבוצע.

• אם הסמל הוא תכנית – הוא יסומן.

• אם הסמל הוא קובץ – הקובץ יסומן.


קיצור דרך – סמל שמייצר קיצור דרך עבור הפעלת התכנית. ניתן להוסיף את קיצור הדרך במקומות רבים אשר יאפשר לנו לעבודה בצורה נוחה יותר.


קישור / לינק – טקסט או תמונה בחלון הדפדפן שלחיצה עליו גורמת להצגה של דף אינטרנט או תוכן כלשהו.


שולחן עבודה – הדבר הראשון שרואים לאחר שמפעילים את המחשב. על השולחן העבודה מופיעים סמלים וקיצורי דרך שאפשר להפעיל.


תוכנה - תוכנה המותקנת במחשב לצורך ביצוע משימות שהוגדרו לה. תוכנת Windows היא תוכנה מסוג של מערכת הפעלה, תוכנת Word היא תוכנה לעיבוד תמלילים, תוכנת Internet Explorer היא תוכנה לגלישה באינטרנט (דפדפן).


 

לסיכום -


  1. המחשב הוא כלי המעניק לנו פתרונות כמעט בכל תחומי החיים, החל מתקשורת, צריכת תכנים, סדר ארגון ושמירת מידע, עבודה, צריכת שירותים ועוד! המחשבים נכנסו לחיינו לפני כ -30 שנה אבל מאוד קשה לדמיין איך היו נראים חיינו כיום ללא יכולות המחשב והאינטרנט.

  2. חשוב להכיר את תכנת ווינדוס (מערכת ההפעלה של המחשבים) שדרכה ניתן לתרגם את פעולות המחשב לפעולות ידידותיות שהאדם הפשוט יכול לבצע.

  3. המסך המרכזי של תוכנת הווינדוס הוא שולחן העבודה ממנו ניתן לצאת לכל התוכנות והיישומים הרצויים.

  4. תפריט ההתחל הוא התפריט החשוב ביותר במערכת ההפעלה ממנו ניתן להגיע לכל ההגדרות, תוכנות וקבצים שלנו.

  5. תוכנת הווינדוס (חלונות בעברית) כשמה כן היא עובדת בצורה של "חלונות" הנפתחים בעת שימוש בתוכנות השונות. לכל תוכנה יש את סרגל הכלים שלה אך השפה לעיתים קרובות זהה מה שמאפשר לנו להשתמש בתוכנות רבות במקביל בצורה אינטואיטיבית.1,657 צפיות

Comments


bottom of page