• TechBuddy

Apple משיקה אייפונים חדשים – מה תהיה ההשפעה על הסביבה שלנו?

עודכן ב: 27 ינו 2019בשבוע שעבר השיקה Apple את דגמי האייפון החדשים שלה: iPhone Xs, iPhone Xs Max ו- iPhone XR. רובנו נפעמים מהטכנולוגיה החדשה, הקדמה המתמשכת ונמשכים למכשירים חדשים ומהירים בעלי מסכים גדולים ומצלמות איכותיות.

המציאות מאחורי הקלעים אפלה יותר ממה שרובנו מכירים. עד כמה הטכנולוגיה החדשה משפיעה על הסביבה באמת?

לקראת יום כדור הארץ, שנחגג ב-22 באפריל, הציגה חברת אפל את "דייזי", רובוטית חדשה שמסוגלת לפרק 200 מכשירי iPhone בשעה ולחלץ מהם מתכות יקרות שבהן ניתן לעשות שימוש חוזר. על פי אפל, דייזי, שהיא שדרוג של רובוט המיחזור הקודם של אפל (שנקרא ליאם), פותחה על מנת "להפחית את הצורך בכריית משאבים מכדור הארץ".

הכמות הכוללת של גזי החממה שייפלטו בגלל הסמארטפונים צפויה לעלות מ-17 מיליון טון ב-2010, ללא פחות מ-125 מיליון טון ב-2020 - קפיצה של 730 אחוז תוך 10 שנים. לשם השוואה, ב-2015 נפלטו במדינת ישראל כולה, מכל המקורות, 80 מיליון טון גזי חממה.

העלייה בשימוש בסמארטפונים היא אחת הסיבות לעלייה הכללית בטביעת הרגל הפחמנית של תעשיית טכנולוגיות המידע והתקשורת. בעוד שב-2007 תעשיה זו הייתה אחראית ל-1-1.6 אחוז מכלל פליטות גזי החממה בעולם, המספר צפוי לגדול ל-3-3.6 אחוז ב-2020, ואם המגמות הנוכחיות ימשיכו, החוקרים צופים שהתעשייה תהיה אחראית ללא פחות מ-14 אחוז מטביעת הרגל הפחמנית העולמית עד 2040 - כמחצית מהשפעת התחבורה כיום, ויותר מהשפעת החקלאות, שאחראית כיום לתשעה אחוזים מטביעת הרגל הפחמנית העולמית.

ב-2017 נמכרו ברחבי העולם מעל מיליארד וחצי סמארטפונים, לעומת 680 מיליון "בלבד" ב-2012. ב-2016, ל-28 אחוז מאוכלוסיית העולם היה סמארטפון, ועל פי התחזיות, עד 2020 נתון זה יעלה ל-37 אחוז. בארה"ב לבדה, היקף מכירות הסמארטפונים עמד ב-2017 על כ-55.5 מיליארד דולר.

בעיה בייצור ולא בשימוש

למרבה ההפתעה, השימוש היומיומי בסמארטפונים לא צורך כמויות גדולות מאוד של אנרגיה (למרות שלעתים זה נראה כך, כששוב נגמרת לנו הסוללה באמצע היום) והשלב בחיי הסמארטפונים שאחראי לנזק הסביבתי הגדול ביותר הוא הייצור שלו, שמוביל ללא פחות מ-85-95 אחוזים מפליטת גזי החממה שלה אחראיים המכשירים. מעבר לאנרגיה הרבה שצורך תהליך הייצור עצמו, הרכיבים הפנימיים של הסמארטפונים עשויים בין השאר ממתכות יקרות כגון זהב, שתהליך הכרייה שלהן גורם לנזק סביבתי עצום.

כך למשל, מתוך 95 קילוגרם של גזי חממה שמשתחררים במהלך מחזור חייו של סמארטפון מדגם אייפון 6, כ-81 קילוגרם משתחררים בתהליך הייצור שלו. "גם הרכיבים הופכים להיות חלק משמעותי מהעלות הסביבתית הכוללת", אומרת ד"ר ורד בלאס, חברת סגל בפקולטה לניהול ע"ש קולר וראש המעבדה לחדשנות באקולוגיה תעשייתית באוניברסיטת תל אביב. כך, למשל, כל מכשיר אייפון 8 עם זיכרון של 64 ג'יגה בייט גורם במהלך חייו לפליטת 57 קילוגרם של גזי חממה, בעוד מכשיר זהה בעל זיכרון של 256 ג'יגה בייט גורם לפליטה של 71 קילוגרם של גזי חממה.

אחרי שלב הייצור המזיק לסביבה מגיע שלב השימוש בסמארטפון, אבל הוא בדרך כלל לא נמשך זמן רב. גם אם אתם לא מאלה שעומדים במשך שעות בתור מול חנויות אפל בכל פעם שיוצא דגם חדש, יש סיכוי טוב שקשה לכם להיזכר בסמארטפון שהיה ברשותכם במשך יותר משנתיים. החברות מעודדות את התחלופה המהירה, שמכניסה להם כסף רב, דגמים חדשים ומשוכללים יותר יוצאים לשוק כל הזמן ומפתים אותנו להשתדרג, המכשירים הישנים מהר מאוד הופכים לאטיים יותר, ואם עדיין לא השתכנעתם להחליף טלפון, בשלב מסוים משהו במכשיר יתקלקל – וכבר יהיה משתלם יותר לקנות חדש מאשר לתקן אותו.

אנשים רבים מחליפים את הנייד שלהם כל שנה או שנתיים, מה שגורם לכך שרובנו מחזיקים מכשירים ישנים בבית לא בשימוש.

ב TechBuddy אחת ממטרות העל שלנו הוא לגרום לכך שהטכנולוגיות החדשות יהיו הרבה יותר יציבות כדי שצרכנים לא יצטרכו לרכוש מכשיר חדש כל שנה או שנתיים . אנחנו רוצים שהצרכנים יכניסו למערכת השיקולים שלהם את ההשפעה הסביבתית העצומה בייצור מכשיר אלקטרוני חדש ויכירו את התחלואות של תהליך הייצור של מוצרי האלקטרוניקה המתבצעות מאחורי הקלעים. מעטים מודעים לכך, וכאן TechBuddy נכנסת לתמונה כדי לסייע בחינוך, לימוד והבנה.

כאשר אתם לא בטוחים אם ניתן להשתמש במכשיר הישן, למחזר אותו או למכור לכל אדם אחר – אתם מוזמנים לפנות אלינו. אנחנו יכולים לעזור לך להתקין עדכוני תוכנה חדשים ולגרום למחשב או לנייד שלך לעבוד הרבה יותר טוב. כמו כן, אנחנו יכולים לסייע לך בהחלטות רכישה לגבי כל מכשיר טכנולוגי חדש, ולעזור לך לבחור את הכי ידידותי לסביבה.

ביחד נוכל לסייע לכדור הארץ שלנו, וגם לדורות הבאים.46 צפיות

התקשרו: 073-3324424 או מלאו את הפרטים:

arrow&v
  • White LinkedIn Icon

© 2018 TechBuddy | All Rights Reserved.

Spain.png
Round-swedish.png
England.png
Spain.png
Round-swedish.png
England.png

073-3324424

          Everyone needs a Buddy